Roadshow pro školy míří do finále: Digitalizace škol láká rekordní počet účastníků

Praha a České Budějovice hlásí plné kapacity, celorepubliková šňůra zamíří už jen do tří měst. Digitalizace škol získává stále větší pozornost a témata, jako elektronická spisová služba či vnitřní digitalizace, jsou mezi pedagogickými pracovníky a IT správci často diskutovanými okruhy.

Roadshow pro školy 2024, organizována pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Národního pedagogického institutu ČR, míří do zdárného finále. Konference se zaměřuje na podporu digitalizace škol a přináší praktické ukázky, jak technologie mohou usnadnit nejen výuku, ale také administrativu a vedení škol. Účastníci mají příležitost seznámit se s aktuálními řešeními, jako je například elektronická spisová služba (eSSL) s možností její integrace s dalšími školskými systémy.

„Na letošním ročníku je hodně znát výrazně vyšší zájem o téma digitalizace škol. Loni se registrovalo zhruba 1 300 účastníků. Letos je to přes 1 600 zájemců. Třeba v Olomouci byla kapacita naplněna ze 100 % a zástupci škol z tohoto kraje museli jet na další místo konání, do Zlína,“ říká Vít Kasal ze společnosti Gordic, která je generálním partnerem akce.

Zájem o digitalizaci škol roste

Rostoucí zájem o digitalizaci a elektronické systémy přispívají i k tomu, že některé termíny Roadshow se již zcela zaplnily. Na zbývající setkání se můžete připojit již pouze v Sokolově a Liberci. Praha hlásí plné kapacity.

„Pojem digitalizace škol je bohužel stále vnímán jako nabídka IT produktů a služeb pro žáky. Projektory, interaktivní tabule, hry či virtuální realita. Zcela se zapomíná na fakt, že neméně důležitá je digitalizace vnitřní. Stále se i v tomto století objevují školy, které vedou papírové podací deníky. Elektronické dokumenty vytisknou a do spisové služby zadají jen číslo jednací. O to více práce potom nastane při archivaci a skartaci elektronických dokumentů, což vede k pocitu, že digitalizace přidává na práci. Opak je ale pravdou,“ dodává Vít Kasal.

Během Roadshow se rovněž ukazuje, že školy si začínají uvědomovat význam elektronické spisové služby. Ačkoliv je často vnímána jako legislativní nutnost, mnoho škol ji bere jako nástroj pro zefektivnění práce s dokumenty.

Podle Víta Kasala hodně škol také přiznalo, že před pořízením spisovou službu vůbec neviděli: „Buď školy samotné nebo jejich zřizovatel se orientovali pouze podle ceny, což v konečném důsledku vedlo k tomu, že dnes je systém nepoužíván a nerozvíjen. V mnoha případech chybí jakákoli podpora ze strany dodavatele či zřizovatele. Pracovníci škol tak sice licence mají, ale ve skutečnosti již dávno přestali eSSL používat, protože staré systémy jim nejsou k užitku.“

Součástí Roadshow jsou také praktické workshopy

Roadshow pro školy 2024 přináší i široké spektrum přednášek a workshopů, které pokrývají aktuální témata od financování technologií na školách až po zavádění umělé inteligence do výuky.

Společnost Gordic si připravila workshop s názvem Spisová služba ve školské praxi. Prakticky orientovaný program zájemce provádí klíčovými aspekty práce se spisovou službou ve školském prostředí. Seznámí se s konkrétními postupy, včetně ukázek práce se spisovou službou, dále s podepisováním a pečetěním dokumentů a s prováděním autorizovaných konverzí a se změn datového formátu. Nechybí ani představení možnosti integrace spisové služby s oblíbeným školským systémem Bakaláři.

Pokud máte zájem se Roadshow ještě zúčastnit, zdarma se můžete registrovat na stránkách https://skolstvi.ms/home/roadshow/. Akce zavítá ještě do těchto měst:

• 16. října 2024 – Sokolov
  • 17. října 2024 – Praha (kapacita naplněna)
  • 21. října 2024 – Liberec