Zmírněte dopady energetické krize na vaše školy

Rostoucí cena energií trápí nejenom drobné spotřebitele, ale také zřizovatele škol, úřadů nebo nemocnic. Co udělat proto, aby byly její dopady co nejmíň bolestivé? Řešení nabízí společnost HDL Automation v podobě systému IQRC či automatizace budov. Díky tomu lze zmírnit dopady raketového růstu cen energií promítajících se do rozpočtu a dostát požadavkům Evropské komise.

 

Bez nutnosti stavebních úprav

Úsporu energií garantuje správné nastavení teploty ve správnou dobu a díky zónové regulaci na správném místě. Nespornou výhodou bezdrátové zónové regulace vytápění známé jako IQRC je využití bezdrátových termostatických hlavic. Jejich instalace totiž nevyžaduje žádné větší stavební úpravy a je realizována v krátké době. Stačí je totiž namontovat na stávající radiátory.

Řízení teploty z jednoho místa

Nastavení termostatických ventilů s hlavicemi je řízeno z jednoho místa centrální jednotkou. Klíčová je možnost individuální regulace teplot v jednotlivých místnostech budovy. Ta dovede zajistit vytápění pouze v obsazených kancelářích v pracovní době. Řídící software umožňuje správci budovy dohled nad celým systémem. To samozřejmě nevylučuje dočasné změny teploty prováděné pracovníky přímo v kancelářích. V místech, kde se pohybuje veřejnost, je možné této manipulaci zamezit a předejít tak neoprávněným zásahům na termostatických hlavicích pomocí speciálního krytu hlavice nebo uzamčením kláves regulátoru.

Spotřeba energie pod kontrolou

Další výhodou, kterou systém IQRC nabízí, je kontrola spotřeby energie. Správce budovy má totiž aktuální přehled o skutečných teplotách v jednotlivých místnostech včetně historických údajů. Statistické výstupy informují i o hospodaření s teplem.

Čerstvý vzduch v místnostech

Systém IQRC lze doplnit o měření CO2 a nucené větrání, případně o germicidní čističky vzduchu pro účinné čištění až 99 % všech mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a různé mutace Covid-19. Udržování čerstvého vzduchu je totiž důležitou prevencí šíření respiračních onemocnění.

Ušetřené peníze

Díky propojení se systémem inteligentní elektroinstalace Buspro řešení dokáže hlídat a regulovat energetická maxima, měřit spotřebu energií a vytvořit základ pro účinný energetický management všech médií. Jenom úspory na vytápění při použití systému IQRC se pohybují okolo 30 % v závislosti na zdroji vytápění, stavu budovy a průběhu zimní sezóny. Investice se vám tak vrátí obvykle během 3 až 5 let. To ostatně potvrzují reference Magistrátu Města Prostějov, Poliklinika Hrabůvka v Ostravě nebo ZŠ Hořovice, kde instalace systému IQRC už proběhla.

Systémová elektroinstalace

Další možností, jak ušetřit, je automatizace budov. Inteligentní domy totiž zajišťují řízení osvětlení, vytápění, klimatizace, ventilace s rekuperací nebo stínění tak, aby jednotlivé systémy pracovaly synergicky a docházelo nejenom ke zvýšení uživatelského komfortu, ale i úsporám energií. K tomu stačí třeba zapojení senzorů nebo meteostanice. Tímto krokem zamezíte nechtěným ztrátám či zbytečné spotřebě, ať už se jedná o svícení v nepřítomnosti, přetápění, nevyužití slunečního svitu nebo úniku vody. Úspory podpoříte i volbou energeticky úspornějších spotřebičů. Například změnou osvětlení na designová úsporná LED svítidla, o která HDLA rozšířila svoji produktovou nabídku. Pro využití tohoto řešení přistoupilo například Divadlo Disk Praha, Tiskárna Zličín Praha, Sportovní stadion Mladá Boleslav nebo kostel v Hodoníně.

Více na www.iqrc.info